Grupy dyskusyjne, listy dyskusyjne (mailingowe) i fora dyskusyjne, to usługi bardzo zbliżone ze względu na formę prowadzenia dyskusji. W przypadku grup dyskusyjnych wiadomości przesyłane są do serwera news i stamtąd pobierane przez użytkowników, w przypadku list mailingowych, wiadomości są automatycznie rozsyłane do wszystkich subskrybentów, natomiast fora internetowe korzystają ze specjalnie zaprojektowanych stron WWW, umożliwiających czytanie istniejących wątków i dodawanie własnych wypowiedzi. Mimo podobnego przeznaczenia wszystkich tych usług, istnieje między nimi wiele różnic, wykraczających daleko poza zagadnienia dostępu, czy lokalizacji. Różnice wpływające bezpośrednio na przebieg interakcji zostaną opisane w dalszej części pracy, jednak już na wstępie należy zwrócić uwagę na aspekt ilościowy, a konkretnie, globalną ilość grup, list i forów.
O ile Usenet z 45 tysiącami grup wydaje się zbiorowością naprawdę ogromną, to okazuje się, iż w stosunku do innych usług, jest to liczba niewielka. Jeśli ograniczymy nasze zainteresowanie do dyskusji poświęconych fotografii, w międzynarodowej sieci grup dyskusyjnych znajdziemy około 200 grup związanych z tą dziedziną. W przypadku list dyskusyjnych, mamy do czynienia z liczebnością trudną do określenia w skali globalnej. Ograniczając wyszukiwanie do popularnego serwisu list mailingowych, związanego z portalem Yahoo, dowiadujemy się, iż obecnie istnieje tam prawie 5700 list związanych z fotografią, włączając w to grupy traktujące o poszczególnych modelach aparatów.
W przypadku forów, umieszczanych na stronach WWW, uzyskanie jakichkolwiek wiarygodnych danych ilościowych jest właściwie niemożliwe. Forum takie teoretycznie może towarzyszyć każdej z milionów stron. Pozostając przy fotografii, według wyszukiwarki internetowej Google, fraza „photography forum” występuje na 351 tysiącach stron. Jest to jedynie pewien rząd wielkości, jako że nie wszystkie strony są przez wyszukiwarkę indeksowane, niektóre mogą występować kilkakrotnie, a wyszukiwana fraza dotyczyła jedynie stron anglojęzycznych. Podsumowując, w porównaniu do innych usług asynchronicznych, Usenet jest niezbyt liczny, jednak bardzo skoncentrowany. Pojedyncze fora rozsiane są po stronach w całej Sieci, podobnie listy mailingowe[1]. Dostęp do ogromnej większości grup uzyskujemy z jednego miejsca, łącząc się z odpowiednim serwerem.
Różnica w liczebności wynika z pewnością nie tylko z mniejszej popularności Usenetu, ale przede wszystkim, z procedury tworzenia konkretnego środowiska. W przypadku list i forów, sprowadza się ona zazwyczaj do wypełnienia prostego formularza i rejestracji użytkownika. Procedura zakładania grup w sieci Usenet jest dużo bardziej złożona i zostanie opisana w dalszej części pracy, podobnie jak istotne różnice między forami dyskusyjnymi a Usenetem.
[1] Listy mailingowe mogą istnieć nawet bez konkretnej lokalizacji i reprezentacji w sieci. Do ich działania potrzebna jest jedynie baza adresatów oraz program automatycznie rozsyłający pocztę.