Odpowiedzialność karna studenta NIE TYLKO ZA PLAGIAT

Firma pisząca pracę nie poniesie odpowiedzialności karnej.

Odpowiedzialność poniesiesz TY STUDENCIE, jeśli „nie otworzą Ci się oczy?”

Podstawą odpowiedzialności karnej jest motyw  „W jakim celu zlecasz pracę dyplomową?”

  • w celu jej przedłożenia w Dziekanacie? W tej sytuacji popełniasz przestępstwo i narażasz się na konsekwencje otrzymania nagany , wyroku sądowego , skreślenia z listy studentów, a nawet unieważnienie decyzji administracyjnej nadania tytułu zawodowego na podstawie art. 193 Ustawy o szkolnictwie wyższymczy opłaca się popełniać przestępstwo? 
  • w celu napisania własnej pracy w oparciu o wzór ? ( czy nie lepiej poświęcić trochę czasu i napisać podobną pracę? Do tego masz prawo , a wskazówki we wzorze pracy z pewnością ułatwią Ci to zadanie ?)

Wybór rozwiązania nr 1 oszczędzi Ci dużo czasu, ale przysporzy wielu problemów z prawem, a także starciem wewnętrznej moralności .

Czy zdajesz sobie sprawę, że organy szkoły wyższej mają obowiązek powiadomienia organów ścigania o tym, że posłużyłaś / eś się cudzą pracą? 

Nie opłaca się.  Przytoczę kilka uregulowań prawnych dot. tego tematu. Przede wszystkim art. 167 ust. 1 Ustawa o szkolnictwie wyższym, który mówi , że potwierdzeniem uzyskania tytułu zawodowego jest państwowy dyplom ukończenia studiów wyższych.  Szczegółowe kwestie dot. wydawania dyplomów znajdują się w paragrafie 6 Rozporządzenia MNiSW , gdzie warunkiem uzyskania takiego dyplomu jest złożenie pracy dyplomowej.

Zakładając, że Mariusz kupił taką pracę i złożył, a sprawa wyjdzie na jaw narażacie się nie tyle na sąd koleżeński, skreślenie z listy czy tez nienadanie tytułu zawodowego, unieważnienie go, ale także na art. 272 KK, który mówi:

„Kto wyłudza poświadczenie nieprawdy przez podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego lub innej osoby upoważnionej do wystawienia dokumentu, 
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”

Osobą publiczną jest tutaj Uczelnia jako instytucja, która jest wprowadzana w błąd przez studenta , bowiem taki student sporządza stosowne oświadczenie o autentyczności pracy  i samodzielności jej wykonania. Oświadczenie jest przechowywane w dokumentacji w Dziekanacie, a jeśli sprawa wyjdzie „kiedyś tam” na jaw , oświadczenie dopuszczone zostaje jako dowód w postępowaniu karnym z art. 272 KK.

Być może nie pójdziecie „do paki” , ale dostaniecie wyrok skazujący w zawieszeniu.

Zatem czy warto iść na zupełną łatwiznę ? Nie opłaca się ! Jeśli już chcecie zamówić sobie wzór pracy to zamawiajcie,bo macie do tego pełne prawo, ale poświęćcie ten 1 tydzień * 7 dni * na napisane własnej pracy , inspirując się wzorem, a także innymi publikacjami i składajcie zgodne z prawdą oświadczenie!

Życzę Wam Sukcesów oraz Pomyślności z nastawieniem na Pomyślność! Studenci!

Dodaj komentarz